North Suburban Synagogue Beth El

Loading Events

Events for May 2019

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

Events for May 2019

Note: Click on a category name below to view only the events in that category. Click on a category name a second time to return to viewing all events.

Calendar of Events

Calendar of Events
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday

9:15 am Hebrew Literacy Class

9:30 am Open Conversational Hebrew

9:30 am Estate Planning for Young Families, Parents and Grandparents

11:00 am Crossroads of Jewish History

7:45 pm Men’s Club Board Meeting

7:50 pm Ba’al Korei Institute Committee Meeting

8:00 pm CLC Committee Meeting

11:00 am Weekly Wisdom Class

6:15 pm Intermediate Conversational Hebrew

8:00 am Jewish Laws of Daily Living

9:30 am Writer’s Beit Midrash

7:00 pm Yom HaShoah Program

10:00 am Conversational Hebrew Class

6:15 pm Advanced Conversational Hebrew Class

5:00 pm Jeans and Jammies

5:30 pm Rinat Shabbat with Josh Warshawsky

6:00 pm Rinat Shabbat Servcie

7:32 pm Candle Lighting

8:50 am Shabbat Service

8:50 am Bat Mitzvah – Meredith Lederer

9:15 am Beit Midrash Minyan

7:15 pm Mincha/Ma’ariv

8:37 pm Shabbat Ends

Rosh Hodesh Iyyar

9:15 am Hebrew Literacy Class

9:30 am Open Conversational Hebrew

10:00 am Men’s Club & Sisterhood Author Event

11:00 am Crossroads of Jewish History

Rosh Hodesh Iyyar

7:00 am Morning Minyan

7:45 pm Israel: Where Do You Come From? with Rabbi Freedman

11:00 am Weekly Wisdom Class

6:15 pm Intermediate Conversational Hebrew

Yom Hazikaron

8:00 am Jewish Laws of Daily Living

9:30 am Writer’s Beit Midrash Special Workshop

7:00 pm Beans USY Elections and Ice Cream Social

Yom Ha’Atzmaut

10:00 am Conversational Hebrew Class

11:00 am Origin Story: Megillat Ruth, Megillat Esther and Tehillim Class

6:15 pm Advanced Conversational Hebrew Class

7:00 pm Beth El’s Annual Meeting

6:15 pm Gesher Class Shabbat Service & Dinner

6:15 pm Kabbalat Shabbat Service

7:39 pm Candle Lighting

8:50 am Blessing Our Babies

8:50 am Shabbat Service

12:15 pm Men’s Club Kiddush Club

12:30 pm Sisterhood Torah Fund Book Club

7:30 pm Mincha/Ma’ariv

8:44 pm Shabbat Ends

9:30 am Open Conversational Hebrew

11:00 am Crossroads of Jewish History

11:00 am Hebrew High School Graduation

7:45 pm Board of Education Committee Meeting

8:00 pm Ba’al Korei Committee Meeting

11:00 am Weekly Wisdom Class

6:15 pm Intermediate Conversational Hebrew

7:00 pm Israel Impressions with Paul Margolis – Artist Reception

8:00 am Jewish Laws of Daily Living

9:30 am Writer’s Beit Midrash

7:45 pm Israel: Where Do You Come From? with Rabbi Freedman

10:00 am Conversational Hebrew Class

11:00 am Origin Story: Megillat Ruth, Megillat Esther and Tehillim Class

6:15 pm Advanced Conversational Hebrew Class

7:45 pm Communications Committee Meeting

5:00 pm Steinberg Pre-School Shabbat Service & Dinner

6:15 pm Kabbalat Shabbat Service

7:47 pm Candle Lighting

8:50 am Ba’al Korei Shabbat

8:50 am Shabbat Service

7:30 pm Mincha/Ma’ariv

8:52 pm Shabbat Ends

9:30 am Open Conversational Hebrew

10:00 am Religious School Year End Celebration

11:00 am Crossroads of Jewish History

11:00 am Best Practices for Visiting Someone who is Sick

7:45 pm Israel: Where Do You Come From? with Rabbi Freedman

7:45 pm Ritual Committee Meeting

8:00 pm Men’s Club Board Meeting

11:00 am Weekly Wisdom Class

6:15 pm Intermediate Conversational Hebrew

7:00 pm Youth Awards and Installations Dinner

8:00 am Jewish Laws of Daily Living

6:00 pm Programming Calendar Meeting

10:00 am Conversational Hebrew Class

11:00 am Origin Story: Megillat Ruth, Megillat Esther and Tehillim Class

6:15 pm Advanced Conversational Hebrew Class

6:15 pm Kabbalat Shabbat Service

7:53 pm Candle Lighting

8:50 am Shabbat Service

8:50 am Bar Mitzvah – Jared Kamin

7:45 pm Mincha/Ma’ariv

8:58 pm Shabbat Ends

9:30 am Open Conversational Hebrew

Memorial Day

Synagogue Office Closed

8:45 am Morning Minyan

7:30 pm Evening Minyan

6:15 pm Intermediate Conversational Hebrew

7:45 pm Hazak Committee Meeting

8:00 am Jewish Laws of Daily Living

9:30 am Writer’s Beit Midrash

7:45 pm Israel: Where Do You Come From? with Rabbi Freedman

7:45 pm Israel: Where Do You Come From? with Rabbi Freedman

9:30 am Artists Beit Midrash

10:00 am Conversational Hebrew Class

11:00 am Origin Story: Megillat Ruth, Megillat Esther and Tehillim Class

6:15 pm Advanced Conversational Hebrew Class

5:30 pm Rinat Shabbat Reception

6:00 pm Rinat Shabbat Service

7:59 pm Candle Lighting

8:50 am Special Shabbat Honoring Mark Stadler

8:50 am Shabbat Service

7:45 pm Mincha/Ma’ariv

9:04 pm Shabbat Ends

+ Export Events